Dysk SSD i dysk zewnętrzny

Dyski zewnętrzne to najlepszy sposób na przechowywanie dużych ilości danych. Zwłaszcza tych, które są dla nas bardzo ważne.

Jako, że dyski zewnętrzne nie są na stałe połączone z komputerem (a przynajmniej nie powinny być), awaria spowodowana usterką elektryczną nie ma prawa się im w tym czasie zdarzyć.

Dyski zewnętrzne są idealnym narzędziem do tworzenia kopii zapasowych danych. Wtedy też na wypadek jakiegokolwiek innego kataklizmu, wszystkie pliki, które tam zgramy będą bezpieczne.

Dostępne dyski zewnętrzne dzielimy na dwie grupy, 3,5 calowe oraz 2,5 calowe. Różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale również zapotrzebowaniem na energię elektryczną. O ile dyski zewnętrzne 2,5 calowe wystarczy podłączyć za pomocą portu USB, ich większe odpowiedniki wymagają dodatkowej energii z gniazdka.

Chcesz, żeby Twój komputer chodził znacznie szybciej? Zaopatrz go w dysk SSD, który jest nowością na rynku, stale zwiększającą swoją popularność.

Dysk SSD to dla Ciebie same korzyści. Po pierwsze, do działania potrzebuje znacznie mniej energii, przez co (jeśli używasz komputerów przenośnych) zwiększa się łączny czas jego pracy na baterii.

Po drugie, dysk SSD jest szybszy niż klasyczne dyski wykorzystujące głowice i magnetyczne talerze. Zastosowano w nim bowiem technologię flashową znaną choćby z pendrive’ów, lub kart pamięci. Technologia ta nie posiada mechanicznych ruchomych elementów, przez co dysk SSD jest również znacznie bardziej odporny na wszelkiego rodzaju wstrząsy.

Niestety, urządzenie to jest w tej chwili dość drogie, więc jego wymiana na dłuższą metę może być nieopłacalna.